Kulturë & art - Muzikë

Portishead - Humming

Zgjedhja e redaksisë

Elida Zylbeari     ( lexuar 545 herë )       00:00 15.05.2012
Portishead

Portishead

Lajme lidhur me temën

  • Nuk ka lajme lidhur me temën

Grupi: Portishead
Kënga: Humming
Albumi: Portishead

Portishead është një grup nga qyteti i Bristolit në Angli. Fillimisht ishin të njohur për përdorimin e ritmeve të xhazit të ndërthurura me hip-hop dhe me zërin e mrekullueshem të vokalistes Beth Gibbons. Portishead është një nga grupet e para përfaqësuese të rrymës trip-hop (E njohur dhe si rryma e Bristolit) Grupi u formua në 1991 ( Me pas u ndanë në 2005 për tu ribashkuar në 2008) nga tastieristi Geoff Barow dhe vokalistja Beth Gibbons.

Web faqja zyrtare e Portishead. /Portalb/

Komento

loading
loading
loading